دریچه و دمپر

صفحه اصلیدریچه و دمپر

دمپر یا دریچه چیست؟

دمپر یک دریچه یا صفحه فلزی است که جریان هوا در داخل کانال، دودکش، BOX VAV، هواساز یا دیگر تجهیزات کنترل (تنظیم) هوا را مسدود و یا تنظیم می کند. از یک دمپر می توان به منظور قطع کردن سیستم تهویه هوای مرکزی (گرمایش یا خنک کننده) در اتاقی که از آن استفاده نمی شود و یا تنظیم درجه حرارت و کنترل هوا از اتاقی به اتاق دیگر استفاده نمود. عملکرد آن ها می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد. دمپرهای دستی به وسیله یک دسته در بیرون از کانال (مجرا) می چرخند. دمپرهای اتوماتیک برای تنظیم جریان هوا در مقادیر ثابت استفاده می شوند و توسط موتورهای الکتریکی یا پنوماتیکی، که توسط ترموستات یا سیستم اتوماسیون ساختمان کنترل می شوند، عمل می کنند.

انواع دمپرها

شامل : ۱- دمپر موتوری (دمپر كانال موتوری) ۲- دمپرهای ضد دود و آتش (دمپر ضد آتش فيوزی ، دمپر ضد آتش موتوری) ، ۳- دمپر صنعتی (دمپر كانالی صنعتی) ، ۴- دمپر هدایت کننده جریان (دمپر هوابر ، اسپلیت دمپر پره ایرفویلی ، ترنینگ ون ) ، ۵- دمپر پشت دریچه ای (دمپر پروانه ای ، دمپر هوابر پشت دریچه ای ) ، ۶- دمپر وزنی(دمپر تنظیم فشار وزنه ای صنعتی ، دمپر بارومتریک تنظیم فشار ، بالانس دمپر) ، ۷- دمپر دستی ( دمپر كانال دستی )

جت نازل (دریچه های پرتاب بلند)

  • کاربرد : محیط های صنعتی ، تالارها و سالن ها و ورزشگاه ها ، ارتفاع سقف بیش از ۴ متر
  • محل نصب : در داخل سقف ، دیوار و یا کانال های باز
  • رنگ پودری کوره ای الکترو استاتیک
  • جنس : آلومینیوم
  • مدل : قرارگیری در باکس در انواع یک ، دو ، سه و چهار المان
  • ابعاد طبق سفارش
  • قابلیت ها: پخش هوا به صورت متمرکز با قابلیت تنظیم در تمام جهات ، قابلیت هوادهی تا ۸۰۰۰  فوت در دقیقه
دریچه هوا چیست؟
دریچه هوا برای تنظیم سرعت و فشار جریان هوا در ساختمان تعبیه می شود. این دریچه ها با توجه به کارکرد آنها در سیستم های هوا مانند سیستم های تهویه هوا و یا هوا و آب مانند کولر آبی دارای کاربردهای متفاوتی مانند تهویه هوای محیط، تنظیم نمودن جریان هوا در جهت مورد نظر،افزایش و کاهش سرعت جریان هوا می باشد.
جنس دریچه ها از چیست ؟
۱- فلزی (آلمینیومی و آهنی): یکی از پرکاربردترین دریچه های تهویه در صنعت تویه مطبوع، دریچه های فلزی می باشند. ۲- پلاستیکی: این نوع از دریچه ها برای هوارسانی در سیستم مکنده و دمنده مانند هواساز، داکت و کولرها استفاده می شود. ۳- چوبی (MDF): این نوع از دریچه برای هوادهی و ایجاد نما در طراحی داخلی ساختمان به کار می روند.
کاربرد دریچه چیست ؟
دریچه تنظیم هوا دریچه تهویه هوا دریچه هواساز دریچه تامین هوا
لوگو_ویهان_پارس

هوادار شماییم…

بایگانی‌ها